Botki damskie
BOTKI: NIEZBĘDNIK KAŻDEJ MODNEJ KOBIETY
Botki damskie już na stałe wpisały się w modowy krajobraz i co sezon prezentowane są na wybiegach na całym świecie. Skąd ich niesłabnąca popularność? Są niesamowitym połączeniem klasyki z niebanalnością, pasują do wielu stylizacji i dają prawdziwe pole do popisu przy komponowaniu nie tylko codziennych, ale także odświętnych strojów. Poza tym mają za sobą bardzo długą historię i już wiele lat temu docenione zostały przez kobiety zamieszkujące różne zakamarki świata.
BOTKI DAMSKIE NA PRZESTRZENI DZIEJÓW
Nasi przodkowie bardzo szybko odkryli konieczność zapewnienia ochrony swoim stopom - tak wymyślili pierwsze prymitywne obuwie skonstruowane z dostępnych im naturalnych materiałów, takich jak siano, zwierzęca skóra czy sznur. W starożytności Egipcjanie do wyrabiania ówczesnych butów wykorzystywali łodygi papirusu oraz specjalnie dostosowane liście palmowe. W Grecji na co dzień chętnie noszono sandały z ażurową wycinanką ze skóry, ale już podczas dłuższych i bardziej wymagających wypraw zakładano buty z wyższą wyłożoną futrem cholewką. W starożytnym greckim teatrze aktorzy nosili coś na kształt botków na koturnie. Z kolei mieszkańcy Babilonii upodobali sobie mokasyny, a rzymscy legioniści nie mogli obejść się bez obuwia o znacznie grubszej podeszwie i z rzemieniami, które wiązano wokół łydek.
Jednak buty zakrywające stopę na większą skalę zaczęto produkować w średniowieczu, kiedy to wszelka golizna była niemile widziana. Modne były modele z długimi i ekstrawagancko zadartymi szpicami. Tak było do początku XV wieku, kiedy to nastąpił całkowity zwrot i zaczęto lubować się w obuwiu o normalnych proporcjach, by chwilę później znów powrócić do poprzednich przyzwyczajeń i gustów.
Swego czasu w modzie były również szerokie buty męskie, tzw. kacze dzioby, obuwie z grubą podeszwą czy ze specjalnymi zdobieniami. Panie nosiły jedwabne pantofle, takie z ażurowymi motywami, a także trzewiki dochodzące do kostki. Można uznać, że to właśnie one stały się pierwowzorem tak bardzo obecnie popularnych damskich botków trzewików.
Tak jak i dziś, lubiano też ozdabiać obuwie. I tak dekorowano je klamerkami, zapinkami czy brokatem. W wyższych sferach można było sobie pozwolić na zamówienie butów z drogocennego materiału albo z malowanej skóry.
Z kolei mniej więcej w połowie lat XIX wieku przyszła moda na buty o sznurowanej lub zapinanej wysokiej cholewce, ale prawdziwa rewolucja nastąpiła na początku ubiegłego stulecia, kiedy to panie zaczęły nosić krótsze spódnice oraz botki na obcasach. Szybko doceniły to, że znakomicie wysmuklały i podkreślały sylwetkę. To wtedy na stałe zagościły w garderobach kobiet z całego świata, także w Polsce.
Samo słowo „botki” pochodzi od angielskiego „boot” opisującego obuwie sięgające za kostkę. Początkowo w kraju nad Wisłą tym terminem określano obuwie męskie, damskiemu przypisując określenie „ciżemki”. Zmieniło się to dopiero po jakimś czasie. Obecnie botki kojarzymy zdecydowanie bardziej z modą damską niż męską. Wykonuje się je z przeróżnych materiałów, np. z zamszu lub skóry, mają oryginalne zdobienia oraz kolory, a nawet rozmaite kształty.
BOTKI NA OBCASIE CZY BOTKI NA KOTURNIE? KTÓRE WYBRAĆ?
Przy wyborze obuwia należy kierować się własnymi preferencjami, stylem i dostępnymi funduszami. Dobrze jest też wziąć pod uwagę typ naszej sylwetki – to pozwoli na precyzyjniejsze i dokładniejsze dobranie butów tak, by świetnie współgrały z figurą i ubiorem. Botki damskie z założenia optycznie nieco skracają nogi, bowiem sięgają do kostki lub trochę poza nią. Jednak są sposoby, by uczynić z tego atut. Niskie panie, które chcą prezentować się smuklej, powinny postawić na obuwie bez przesadnych zdobień i wykonane w jednym kolorze. I tak na przykład do czarnych spodni lub rajstop dobrze jest założyć buty o zbliżonym kolorze. Wówczas uzyska się efekt wydłużenia nóg. Pomocne mogą się także okazać botki na obcasie, na koturnie lub botki damskie na słupku, które dodadzą kilka centymetrów.
Dla wysokich kobiet poleca się buty na płaskim obcasie, które są nie tylko bardzo wygodne, ale także pozwalają na zachowanie odpowiednich proporcji ciała. Jednak oczywiście nie tylko panie o wzroście modelki mogą je nosić. Sprawdzą się chyba u każdej z kobiet, jeśli tylko będzie pamiętała o kilku zasadach.
Płaskie botki z szerszą cholewką doskonale współgrają z obcisłymi rurkami, najlepiej w tym samym bądź zbliżonym kolorze. Jeśli jednak wolimy założyć spódnicę albo sukienkę, jej długość nie powinna przekroczyć wysokości kolan – w przeciwnym razie tylko skrócimy sobie sylwetkę, a nawet dodamy kilka kilogramów. Z wyższymi botkami niezbyt dobrze wyglądają też podłużne tuniki – lepiej postawić na szerszą, aczkolwiek niedługą bluzkę czy sweter. Z kolei krótkie botki damskie jesienne dobrze sprawdzą się z wąskimi spodniami, z lekko podwiniętą nogawką.
JAK DBAĆ O BOTKI?
Przy pielęgnacji butów decydującym czynnikiem jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejszymi tworzywami są naturalna skóra i zamsz. Specjalna pasta, szczotka, a dodatkowo najlepiej tłuszcz i krem do skór pomogą nam w systematycznej konserwacji skórzanego obuwia. Pamiętajmy przy tym, że przed przystąpieniem do zabiegów nasze buty muszą być całkowicie suche i wyczyszczone, np. za pomocą mokrej gąbeczki. Z kolei przy botkach zamszowych przyda się dedykowana szczoteczka, zmywacz i impregnat. Zawsze sprawdzajmy, czy zakupione przez nasz preparaty są rzeczywiście przeznaczone do pielęgnacji naszego typu butów. Botki oraz środki do ich pielęgnacji znajdziesz w naszym sklepie – zebra-buty.pl.