Jak usunąć sól z butów?

person Posted By: Anna P list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 46

Jak usunąć sól z butów?

Przede wszystkim dbajmy o buty codziennie!

Bieżąca konserwacja i pielęgnacja skóry

Skóra, z której jest wykonane obuwie powinna być systematycznie odżywiana, natłuszczana (dobre pasty – tłuste, nie nabłyszczające, kremy, tłuszcz do skór, preparaty do obuwia na bazie naturalnych wosków). Unikać nabłyszczaczy, gąbek do szybkiego połysku, past błyskawicznych … itd.

Najlepiej po wchłonięciu się pierwszej warstwy pasty, nałożyć drugą. Po wyschnięciu wypolerować.

Skóra nieodżywiana w naturalny sposób ulega wysuszeniu, poza utratą walorów estetycznych jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, przemoczenia, obuwie znacznie szybciej się zużywa. Ponadto jeden z najczęściej wymienianych argumentów przez producentów lub szewców do których trafiają reklamacje to “brak bieżącej konserwacji”.

Ochrona, impregnacja

Kiedy skóra obuwia jest we właściwy sposób odżywiona pozostaje ją dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi, oraz wszelkimi zabrudzeniami.

Do tego celu najczęściej stosuje się PROTECTOR’y lub IMPREGNATOR w sprayu.

Najlepsze są produkty na bazie żywic. Protektor spray jest odporny na działanie deszczu, śniegu oraz chroni przed tłustymi plamami. Nie zmienia koloru i struktury materiału.

Odżywione oraz zabezpieczone obuwie, będzie mniej podatne na wilgoć, przemoczenia, deszcz, śnieg, sól oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli takowe wystąpią będą łatwe do usunięcia ponieważ warstwa ochronna nie pozwoli na wchłonięcie brudu w pory skóry.

JAK USUNĄĆ SÓL Z BUTÓW?

Jeżeli obuwie było zabezpieczone Protectorem nie powinno być większych problemów z usunięciem soli za pomocą chociażby uniwersalnych płynów (Cleanerów) do czyszczenia skóry. Jeżeli jednak skóra nie była zabezpieczona – może to wymagać innego postępowania.

Pojawia się wiele domowych sposobów – płyn do naczyń, woda z octem, gorące mleko … itd.

Zacytuję słowa autorytetu w tej dziedzinie: Jan Kielman na oficjalnej stronie radzi:

“…Plamy z soli są prawie nieusuwalne. Jeden ze skuteczniejszych sposobów to pełna kąpiel butów w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub mydła. Szczotką masujemy zanurzone buty (również ich wnętrze – zwłaszcza w miejscu palców) starając się wypłukać ze skóry wyschniętą sól. Najprawdopodobniej nie jest to wyłącznie sól znana nam z zimowych chodników, lecz sól fizjologiczna wydobywająca się wraz z parą wodną ze stóp.

Po kąpieli do butów wkładamy prawidła, odkładamy (odwieszamy) do wyschnięcia i natłuszczamy.

Istnieje zależność, ze czym lepsza skóra na butach – tym mniejsze zjawisko pocenia, czym buty gorsze, zrobione ze skóry pokrytej nie oddychającą warstwą lakieru i na syntetycznych podeszwach – tym częstsze uczucie wilgotnych stóp."

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password