Konserwacja i impregnacja butów ze skóry

person Posted By: Zebra Buty list In: O Butach On: comment Comment: 0 favorite Hit: 440

Skóra jako naturalny produkt pochodzenia zwierzęcego wymaga systematycznego czyszczenia, natłuszczania i impregnacji. Jeśli tego zabraknie, to podobnie jak skóra ludzka może stać się sztywna, wyschnięta i może pękać. Szybciej się zużywa, traci swoje walory estetyczne a także szybciej przemaka. Właściwa, z użyciem dobrych środków pielęgnacja obuwia skórzanego, może znacząco przedłużyć jego żywotność.

Konserwacja i impregnacja butów skórzanych - jak przygotować obuwie?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań związanych z pielęgnacją, należy pamiętać o tym aby buty były suche. Buty skórzane suszymy powoli, w temperaturze pokojowej, wszelkie próby przyspieszenia tego procesu za pomocą piecyka, suszarki itp. może źle wpłynąć na skórę. Jeśli jesteśmy zmuszeni do skorzystania z suszarki to tylko z chłodnego nawiewu. Dobrze byłoby, aby obuwie w czasie suszenia było wypełnione prawidłami. Jeśli nie posiadamy prawideł, przemoczone buty powinniśmy wypełnić papierem. Jest to bardzo dobra metoda ponieważ oprócz tego, że zapobiegniemy w ten sposób odkształceniom, to jeszcze papier skutecznie wchłania wilgoć. Jedyny kłopot jest taki, iż po samym procesie suszenia trzeba z wnętrza usunąć kawałki papieru. Buty z wysokimi cholewkami typu kozaki, botki czy trzewiki musimy rozsznurować do końca i aby nie dopuścić do zniekształceń najlepiej je suszyć jak pranie - przyczepione klamerkami do sznura na bieliznę.

Pielęgnacja i impregnacja butów skórzanych

Podstawowym środkiem do pielęgnacji obuwia ze skóry licowej jest pasta do butów. Przed nałożeniem pasty buty należy dokładnie umyć. Można do tego użyć wilgotnej gąbki z delikatnym środkiem myjącym np. mydła do rąk w dużym rozcieńczeniu. Jeśli już decydujemy się na jeden kosmetyk pastę, to niech ona będzie dobrej jakości. Polecamy Bama Prestige Shoe Polish. Pastę, w kolorze skóry, lub bezbarwną, nakładamy na buty czyste i suche. Następnie po odczekaniu kilku minut polerujemy powierzchnię skóry. Zarówno proces nakładania pasty jak i polerowania możemy wykonywać za pomocą specjalnych szczotek lub ściereczek.

Środki do pielęgnacji butów skórzanych

Krem do obuwia skórzanego Bama na bazie wosku carnauba z nanocząsteczkami wzmacnia kolor, pokrywa niewielkie rysy i przebarwienia, odżywia skórę oraz nabłyszcza. Występuje w wielu kolorach, więc jest to idealny kosmetyk do butów w różnych odcieniach skóry. Struktura nanocząsteczek pozwala wniknąć głębiej i szybciej w strukturę skóry. Odpowiedni jest również do obuwia wykonanego z membranami typu GORE-TEX.

Szczególnie wskazany do użycia w sezonie jesienno-zimowym jest krem ochronny Bama Protector Cream. Odżywia i zmiękcza skórę, chroni przed powstawaniem pęknięć a skóra nie chłonie tak szybko wody. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skórzanych podeszew.

Do czyszczenia skórzanych ubiorów, tapicerek, toreb, teczek i innych wyrobów galanterii skórzanej ze skóry licowej a także butów doskonale sprawdza balsam Bama Leather Lotion. Balsam dokładnie czyści, odświeża kolory, utrzymuje elastyczność skóry, nadaje piękny połysk po wypolerowaniu, ma przyjemny zapach i nie pozostawia tłustych plam.

Nie tylko skóra naturalna -jak dbać o obuwie z innych materiałów:

  • Nubuk i welur: Zabrudzenie usunąć specjalną szczotką. Stosować środki specjalne do tego rodzaju skór koloryzujące dla ożywienia barwy i impregnujące. Nie stosować past i kremów.
  • Skóra syntetyczna: Oczyścić wilgotną szmatką. Można stosować środki do skór syntetycznych.
  • Materiały tekstylne: Oczyścić miękką szczotką lub wilgotną szmatką. Można używać piankowych środków w sprayu oczyszczających i ożywiających kolory.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Register

New Account Register
Already have an account?
Log in instead Lub Reset password