Mój cud bitelsbut, czyli o tym, jak sztyblety podbiły świat

person Posted By: Zebra Buty list In: O Butach On: comment Comment: 0 favorite Hit: 118

Tak mi źle, tak mi źle, tak mi łyso - tak mi łyso

Szary jest kot i pies, szare dni są

W szkole znów sporo luf z roli stonki

Jeden szewc, ten co wiesz, robi już rolingstonki…

Kojarzycie ten tekst i tą piosenkę?

Ostatnio brawurowo wykonał ją Krzysztof Zalewski w filmie o Kalinie Jędrusik pt „Bo we mnie jest seks”. I trzeba przyznać, że ze sporym wdziękiem wcielił się w postać młodego Wojciecha Gąssowskiego, który był oryginalnym wykonawcą tego przeboju. Przeboju z lat sześćdziesiątych, w którym dwa razy wymienia się z nazwy buty, które zawładnęły umysłami ówczesnych nastolatków.

… Mnie mój cud bitelsbut się rozkleił…

Właśnie tak je wtedy nazywano: „rolingstonki”, „bitelsbuty” czy „bitlesówki”.

Sztyblety jako krzyk mody końca lat sześćdziesiątych

Razem z nieuchronnie nadciągającą do szarego i przaśnego PRL-u – mimo Żelaznej Kurtyny - „beatelmanią”, a już w szczególności po słynnym koncercie Rolling Stonesów w Hali Kongresowej w 1967 roku, zapanowała moda na wszelkie elementy wyglądu młodych gwiazd brytyjskiej sceny rockowej. Długie włosy, cienkie krawaty, spodnie rurki i koniecznie, ale akurat to było najtrudniejsze: charakterystyczne dla nich buty – sztyblety. Każdy modny chłopak pod koniec lat sześćdziesiątych chciał mieć beatlesówki. To był ten ówczesny najgorętszy przedmiot pożądania. Razem z wybuchem szaleństwa bigbitu, gitara i sztyblety na obcasie to były nieodzowne elementy ubioru.

Jaką rolę odegrały sztyblety w polskiej kinematografii?

Szybko, wykorzystując koniunkturę, sztyblety zaczęli produkować nasi krajowi prywatni producenci butów. Z czasem pokazały się także wersje sztybletów dla dziewczyn. Magdalena Zawadzka w filmie „Mocne Uderzenie” z 1966 roku właśnie w sztybletach spotyka cały zespół Skaldów, którzy także – wszyscy! – mają na nogach nic innego jak właśnie sztyblety. Zresztą w tym filmie w czasie poszukiwań legendarnego Johnego Tomali, sztyblety występują praktycznie na nogach co drugiego bohatera. A na widok czerwonych sztybletów na nogach Tomali mdlały liczne fanki. Brawurowy taniec Jerzego Turka w czerwonych sztybletach z gitarą przeszedł do historii Polskiego Kina. Zresztą jeśli idzie o taniec to w tym filmie w pewnym momencie w sztybletach tańczy cały zespół baletowy Opery Poznańskiej w choreografii niezapomnianego Conrada Drzewieckiego.

W serialu „Wojna domowa” Irena Kwiatkowska i Kazimierz Rudzki kibicują swojemu synowi – którego grał Krzysztof Janczar – gdy bierze udział w udział w Konkursie Młodych Talentów i też grając na gitarze przytupuje sobie do rytmu nogą w sztyblecie.

Buty jeździeckie, które podbiły świat

Po sztybletowym szaleństwie lat sześćdziesiątych te trzewiki z gumami wcale nie odeszły w zapomnienie. Sztyblety zyskały wielu entuzjastów na całym świecie. W licznych wariantach. Na cieniutkich jak płatek spodach, ale także sztyblety na grubych podeszwach, z potężnymi protektorami. Z zamszu, ze skóry, z przeróżnych materiałów i w przeróżnych kolorach.

A nie zapominajmy, że początkowo sztyblety używane były głównie w jeździectwie. Jako krótkie oficerki miały zapewnić wygodę i prawidłowe ułożenie nogi w strzemieniu. Wysokość ponad kostkę chroniła ją przed obcieraniem. Zaś elastyczna guma po bokach cholewy ułatwiała zakładanie. Z czasem sztyblety zyskały nowe zastosowania. Dzięki wygodzie oraz prostej i wytrzymałej konstrukcji zaczęto je wykorzystywać jako buty robocze. Na początku w rolnictwie, potem w przemyśle a w końcu we wojsku.

Sztyblety w sklepie Zebra

W ofercie sklepu internetowego z butami Zebra znajdziecie w sztyblety z legendarnej Australijskiej firmy Blundstone. Od XIX wieku buty te z powodzeniem zdobywają swoich fanów na całym świecie. W ostatnim czasie „blundstony” zostały najpopularniejszymi niesneakersami na Bliskim Wschodzie. Z chęcią nosi się te sztyblety w Europie, a powoli zyskują sympatyków także w naszym kraju. Może to jeszcze nie są rolingstonki z lat sześćdziesiątych ale za jakiś czas kto wie?...

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Register

New Account Register
Already have an account?
Log in instead Lub Reset password